Jezioro Zdbiczno

Kilkanaście kilometrów na północ od Wałcza nad lipieniowo-pstrągową rzeczką leży wieś Szwecja. Jadąc od strony Wałcza za kościołem skręcamy w lewo i drogą lokalną kierujemy się w stronę Nadarzyc. Po przejechaniu 2-3 km docieramy do miejscowości Zdbice i jez. Zdbiczno.
Jezioro Zdbiczno ma powierzchnię ok. 280ha, a jego maksymalna głębokość przekracza 30m. Jest jeziorem rynnowym o kształcie przypominającym widełki procy.W kierunku północnym rozdziela się na dwie długie i wąskie zatoki. Do nieco dłuższej, lecz płytszej wpływa rzeczka Zdbica. Zatoka zachodnia jest krótsza, ale znacznie głębsza. W jej środkowej części głębokość przekracza 10m, a w środkowej rynnie nawet 30m.
Jezioro Zdbiczno jest przychylne dla wędkarzy, którzy przybywają tu po raz pierwszy. Znalezienie najlepszych stanowisk ryb, tak czasem trudne w innych jeziorach, ułatwiają tu rośliny wodne.
Brzegi otacza pas trzcin, a w płytkich zatokach rosną pałki i tatarak. W miejscach, gdzie głębokość wody wynosi od 1-2 metrów, występują kępy wodnych grążeli żółtych i lilii-grzybieni białych. Woda I-ej klasy czystości. Ryby pięknie ubarwione. Wspaniałe płocie do 0,8kg i wzdręgi do 0,5kg nie są rzadkością, oraz leszcz, sieja, sielawa, okoń duży lin i karp również. Jezioro Zdbiczno słynie z dużych szczupaków , więc nie warto przesadzać z delikatnością sprzętu.
Latem szczupaki lepiej biorą na żywca. W pozostałym okresie łowimy na gumy. Do łowienia szczupaka wskazany jest środek pływający.
Jezioro otoczone mieszanymi lasami.
Jest miło, cicho i przytulnie.Wybrane zdjęcia